British Morgan Horse Society
Founded 1975

 

16th ANNUAL EUROPEAN CHAMPIONSHIP SHOW

Hartpury College, Glos

8th & 9th September 2007

Judge: Dwayne Knowles (USA)

Photography by Sally Blair www.blairshots.co.uk

Saturday 8th September

Class 1 Best Turned Out
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Unique Liam Jones Gina Jones
2 Bluestone Orchid Kassey Watkins Mel Hough
3 Monnington Waltz Joseph Price Evans Joseph Price Evans

 

Class 2 Maiden Pleasure Harness
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Aspire Bryn Jones Bryn and Gina Jones

 

Class 3 Maiden Hunter
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 BFM Dukes Debonair Charlotte Andrews Charlotte Andrews
2 Schumacher Tom Hamilton Anna Hamilton

 

Class 4 Novice Pleasure Harness
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Briarpatch Dreammaker Chris Cooke John and Rosie Daniels

 

Class 5 Novice Hunter
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Tallis Judith Smart Judith Smart
2 Schumacher Tom Hamilton Anna Hamilton
3 Bluestone Orchid Kassey Watkins Mel Hough

 

Class 6 Open Pleasure Harness
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Overture John Bulmer Monnington Morgans
2 Charlestown Supersonic Angela Bulmer Monnington Morgans
3 Briarpatch Dreammaker Chris Cooke John and Rosie Daniels

 

Class 7 Open Hunter
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Willowater Nokomis Elizabeth Zigmuntowski Sandra Poole
2 Landside Music Man Clare Northcott Clare Northcott
3 Pennington Drummer Chloe Macleod Pam Leah
4 Monnington Tallis Judith Smart Judith Smart
5 Chestfield Calandra Jacquetta Brown Jacquetta Brown
6 Monnington Laureate Jan Rogers Jan Rogers

 

Class 8 Maiden Park Harness
(no entries)

 

Class 9 Amateur Pleasure Harness
(no entries)

 

Class 10 Novice Park Harness
(no entries)

 

Class 11 Classic Pleasure Harness
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Aura John Bulmer Monnington Morgans
2 Starwood Whisperin Jesse Chris Reading Chris Reading

 

Class 12 Open Park Harness
(no entries)

(Break)

Class 13 Novice Western
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Briarpatch Sir Galahad Chris Cooke John and Rosie Daniels

 

Class 14 Maiden Pleasure Saddle
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Dorneywood Belle Etoile Sarah Nicol Dawn Sharif
2 Monnington Aspire Gina Jones Bryn and Gina Jones
3 Landside Miss Dynamite Jessica Berry Anne James
4 Ingon Tempest Sarah Grundy Carl Grundy

 

Class 15 Open Western
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Picture Perfect Caroline Lockhart Caroline Lockhart
2 Bluestone Pharaoh Alex Lockhart Di Stark

 

Class 16 Novice Pleasure Saddle
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Unique Louisa Seddon Gina Jones
2 Briarpatch Dreammaker Chris Cooke John and Rosie Daniels

 

Class 17 Ride and Drive (Drive)
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Briarpatch Dreammaker Chris Cooke John and Rosie Daniels

 

Class 18 Maiden Park saddle
(no entries)

 

(lunch)

Class 19 Ridden Veteran
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Pennington Drummer Chloe Macleod Pam Leah
2 Willowater Nokomis Elizabeth Zigmuntowski Sandra Poole
3 Landside Music Man Tim Northcott Clare Northcott
4 Monnington Laureate Jan Rogers Jan Rogers

 

Class 20 Open Pleasure Saddle
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Overture Angela Bulmer Monnington Morgans
2 Chestfield Phoenix Alex Lockhart Alex Lockhart
3 FCF Bellesprit Sarah Nicol Dawn Sharif

 

Class 21 Ride and Drive (Ride)
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Briarpatch Dreammaker Chris Cooke John and Rosie Daniels

 

Class 22 Novice Classic Saddle
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Starwood Whisperin Jesse Chris Reading Chris Reading
2 Landside Music Lord Tim Northcott Anne James
3 LS Artistic Flaire Claire Laurence Paddy McKenna

 

Class 23 Novice Park saddle
(no entries)

 

Class 24 Amateur Pleasure Saddle
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Waltz Joseph Price Evans Joseph Price Evans

 

Class 25 Open Classic Pleasure Saddle
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Aura John Bulmer Monnington Morgans
2 Landside Music Lord Tim Northcott Anne James
3 Cariad Courageous Lady Peter Mackenzie Peter Mackenzie
4 Landside Music Man Aga Jasko Clare Northcott
5 LS Artistic Flaire Claire Laurence Paddy McKenna

 

Class 26 open Park saddle (Q)
(no entries)

 

Class 27 Medal Equitation (Part 1)
(no entries)

Evening Classes

Pleasure Saddle Championship
Champion Reserve
Monnington Overture Dorneywood Belle Etoile


Western Pleasure Championship
Champion Reserve
Picture Perfect Bluestone Pharaoh

Road Hack Championship
Champion Reserve
Pennington Drummer Dorneywood Belle Etoile

Pleasure Harness Championship
Champion Reserve
Charlestown Supersonic Monnington Aura

Hunter Championship
Champion Reserve
BFM Dukes Debonair Schumacher

Class 28 Bus Pass Class (combined age 60+)
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Starwood Whisperin Jesse Chris Reading Chris Reading
2 Chestfield Calandra Jacquetta Brown Jacquetta Brown

Grand Saddle Championship
Champion Reserve
Monnington Overture Dorneywood Belle Etoile

Breeders Cup
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Da Vinci Lazelia Van Aswegen Monnington Morgans
2 Monnington Dante Lionel Ferreira Monnington Morgans
3 Cosmic Flair Rose Woolley Rose Woolley
4 KLM Out Of The Blue Alex Lockhart M Broad
5 Starwood Dreamland Express Les Reading Les Reading
6 Dorneywood Belle Epoque Tony Phillips Dawn Sharif

 

Sunday 9th September

Class 29 Dressage Walk Trot
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Tallis Judith Smart Judith Smart

 

Class 30 Dressage Prelim 10
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Pennington Drummer Chloe Macleod Pam Leah
2 Chestfield Calandra Jacquetta Brown Jacquetta Brown
3 Monnington Tallis Judith Smart Judith Smart

 

Class 31 Trail (ridden)
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Picture Perfect Caroline Lockhart Caroline Lockhart
2 Bluestone Pharaoh Caroline Lockhart Di Stark
3 = Monnington Waltz Joseph Price Evans Joseph Price Evans
3 = Monnington Tallis Judith Smart Judith Smart
5 Chestfield Calandra Jacquetta Brown Jacquetta Brown
6 Schumacher Tom Hamilton Anna Hamilton

 

Class 31 Trail (in Hand)
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Briarpatch Hero John Daniels John and Rosie Daniels
2 Monnington Waltz Sammy Poole Joseph Price Evans

In Hand Classes

Class 32 Yearlings In Hand
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Da Vinci Lazelia Van Aswegen Monnington Morgans
2 Monnington Dante Lionel Ferreira Monnington Morgans
3 KLM Out Of The Blue Alex Lockhart M Broad
4 Starwood Dreamland Express Les Reading Les Reading

 

Class 33 Two Year Old Mares and Geldings
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Shermandell Miakodas Magic Nadelle Beddis Nadelle Beddis
2 Briarpatch Hero John Daniels John and Rosie Daniels

 

Class 34 Two Year Old Colts
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Casanova Lionel Ferreira Monnington Morgans
2 BFM Elijah Bryn Jones Bryn Jones and Anne James
3 Royal Edition Charlotte Newton Eric Wiliams

 

Junior In Hand Championship
Champion Reserve
Monnington Casanova Monnington Da Vinci

Class 35 Mares 3-5 Years
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Aura Lionel Ferreira Monnington Morgans
2 Starwood Whisperin Jesse Chris Reading Chris Reading
3 Monnington Aspire Bryn Jones Bryn and Gina Jones
4 Landside Miss Dynamite Jessica Berry Anne James

 

Class 36 Mares 6 Years and Over
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Unique Louisa Seddon Gina Jones

 

Mares In Hand Championship
Champion Reserve
Monnington Aura Starwood Whisperin Jesse

Class 37 Geldings 3-5 years
(no entries)

 

Class 38 Geldings 6 Years and Over
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Chestfield Phoenix Alex Lockhart Alex Lockhart
2 Chestfield Caracara Charlotte Newton Charlotte Newton
3 Ingon Tempest Sarah Grundy Carl Grundy
4 Schumacher Tom Hamilton Anna Hamilton

 

Geldings In Hand Championship
Champion Reserve
Chestfield Phoenix Chestfield Caracara

Class 39 Stallions 3-5 Years
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 MWF Illegal Motion Lionel Ferreira Monnington Morgans
2 Briarpatch Dreammaker Chris Cooke John and Rosie Daniels

 

Class 40 Stallion 6 yrs and over
(no entries)

 

Stallions In Hand Championship
Champion Reserve
MWF Illegal Motion Briarpatch Dreammaker

Class 41 Two Year Old Futurity
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 BFM Elijah Bryn Jones Bryn Jones and Anne James

 

Class 42 Three Year old Futurity
(no entries)

 

Class 43 Veterans In Hand (15 yrs and over)
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Chestfield Caracara Charlotte Newton Charlotte Newton
2 Picture Perfect Caroline Lockhart Caroline Lockhart
3 Pennington Drummer Chloe Macleod Pam Leah

 

Class 44 Hunter Type In Hand
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Bluestone Orchid Eilis Wardle Mel Hough
2 Monnington Tallis Judith Smart Judith Smart
3 Pennington Drummer Chloe Macleod Pam Leah
4 BFM Dukes Debonair Charlotte Andrews Charlotte Andrews

 

Class 45 Youth In Hand Showmanship
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1   Eilis Wardle  
2   Chloe Macleod  
3   Joseph Price Evans  
4   Charlotte Andrews  
5   Sadie Poole  

Lunch

 

Class 46 Open Driving Class
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Starwood Whisperin Jesse Chris Reading Chris Reading
2 Briarpatch Dreammaker Chris Cooke John and Rosie Daniels
3 Landside Miss Dynamite Jessica Berry Anne James

 

Class 47 Youth Leadline Equitation
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1   Miss Grundy  
2   Sammy Poole  

 

Class 48 Youth Walk Trot Equitation
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1   Eilis Wardle  
2   Liam Jones  

 

Class 49 Equitation (split Youth / Senior)
(no entries)

Class 50 Family Horse (1 youth, 1 adult)
(no entries)

Class 51 Youth Pleasure Saddle
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Unique Louisa Seddon Gina Jones
2 Willowater Nokomis Sadie Poole Sandra Poole
3 Monnington Waltz Joseph Price Evans Joseph Price Evans
4 Landside Miss Dynamite Jessica Berry Anne James
5 Bluestone Orchid Roisin Wardle Mel Hough
6 Monnington Aspire Amy Harris Bryn and Gina Jones

 

Class 52 Hunter Hack (2 small fences)
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Schumacher Tom Hamilton Anna Hamilton
2 Bluestone Orchid Roisin Wardle Mel Hough
3 Pennington Drummer Chloe Macleod Pam Leah

 

Class 53 Medal Equitation (Part 2)
(no entries)

 

Grand In Hand Championship
Champion Reserve
Monnington Casanova MWF Illegal Motion

Class 54 Trotting Race
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Unique Louisa Seddon Gina Jones
2 Schumacher Amy Harris Anna Hamilton
3 Bluestone Orchid Roisin Wardle Mel Hough
4 Landside Miss Dynamite Jessica Berry Anne James

 

Class 55 Bareback Dollar
Position Name of Horse Name of Handler/Rider/Driver Owner
1 Monnington Tallis Judith Smart Judith Smart
2 Bluestone Orchid Eilis Wardle Mel Hough
3 = Landside Miss Dynamite Jessica Berry Anne James
3 = Schumacher Tom Hamilton Anna Hamilton
3 = Monnington Unique Louisa Seddon Gina Jones
3 = BFM Dukes Debonair Charlotte Andrews Charlotte Andrews
Error processing SSI file